Turecki alfabet - Türk alfabesİ (+WIDEO)
Pierwszą rzeczą, którą należy wspomnieć o tureckim alfabecie jest to, że jest to 

alfabet łaciński 

Wiele osób pytało się mnie czy w Turcji piszemy szlaczkami, ale nie, w Turcji nie piszemy szlaczkami. Przekonanie to nie wzięło się jednak znikąd, gdyż wcześniej było trochę inaczej...

Mustafa Kemal Atatürk – najważniejsza osoba w historii Turcji i założyciel Republiki Tureckiej wprowadził wiele reform aby „oderwać” nowoczesną Turcję od Imperium Osmańskiego. W Imperium Osmańskim, a więc w „starej wersji Turcji” posługiwano się alfabetem osmańskim (żartobliwie przez nas nazywanym szlaczkowym). Co ciekawe fonetyka języka tureckiego nie była do końca zgodna z tym alfabetem i nie dało się jej całkowicie poprawnie zapisać literami osmańskimi.

A więc od kiedy Turcja posługuje się alfabetem łacińskim? Atatürk wyszedł z pomysłem w roku 1928 roku. Wraz z doradcami i specjalistami pracował nad reformą i w tym samym roku zaczęto wprowadzać ją w życie. Doradcy zaproponowali pięcioletni okres przejściowy, ale ambitny Mustafa nie zgodził się. Zredukował go do tylko trzech miesięcy! Osobiście zwiedzał kraj, wyjaśniał zasady nowego alfabetu i edukował ludzi. W ten sposób już w styczniu 1929 roku na terenie całej Turcji obowiązywał alfabet łaciński. Wyobrażacie sobie? 


Alfabet turecki składa się z 29 liter, z czego kilka nie występuje w języku polskim. Są to

ç   ğ   ö   ş   ü
mała litera ı
oraz duża İ

Nie znajdziemy natomiast w nim takich liter jak q, x czy nawet obecne w naszym języku w.Türk alfabesi 

Nauka alfabetu tureckiego jest dość prosta, bo wszystkie spółgłoski wymawiamy przez dodanie po nich samogłoski e, a więc:

A, Be, Dże, Czie, De, E, Fe, Ge, jumusziak Ge, He, Y, I, Żie, Ke, Le, Me, Ne, O, Ö, Pe, Re, Se, Szie, Te, U, Ü, We, Je, Ze

Prawda, że proste? Porównaj z naszym językiem (np. Be, eF, Ha, Jot, Wu, Zet). W tym polskim to zawsze jest więcej wyjątków od zasad.

Na dole wideo z wymową tureckiego alfabetu. Jak już się z nim zaznajomisz, zapraszam Cię do wykonania ćwiczenia "Jak dobrze znasz turecki alfabet", który znajdziesz we wpisie z linku poniżej:

güle güle, 
Karolina 

Komentarze

Popularne posty