Multireligijne pochodzenie flagi Turcji
Prawdziwe znaczenie i pochodzenie flagi Turcji (Türk bayrağı) jest trudne do jednoznacznego określenia. Istnieje jednak kilka mitów i teorii na ten temat.

Flaga Turcji to biała gwiazda i półksiężyc na czerwonym tle. Wielu z nas owy półksiężyc z gwiazdą kojarzy z głównym symbolem Islamu. Raczej nie jest to błąd, bowiem elementy flagi Turcji są dzisiaj zaadaptowane jako znak tej wiary. Nie ma jednak w Koranie czy żadnych innych religijnych źródłach wzmianek o tych symbolach. Warto wiedzieć, że tak naprawdę mają one długą przedislamowską historię.

(pierwsze wyniki wyszukiwania w Google "Islam symbol" potwierdzające dzisiejsze znaczenie)


Historycznie

Dzisiejszy Stambuł był wcześniej znany jako Konstantynopol, a jeszcze wcześniej jako Bizancjum. Trzy miasta, które są tak naprawdę jednym.

Cofnijmy się do najdawniejszej historii tej cywilizacji – do czasów bizantyjskich. Osada ta powstała jako kolonia grecka, a jej patronką została Artemida – bogini łowów, dzikich zwierząt, przyrody, narodzin, dziewictwa i księżyca. Przedstawiana zazwyczaj z łukiem i koroną z sierpem półksiężyca. Bizanczyjczycy już wtedy, tysiące lat temu wybrali kształt półksiężyca jako symbol tego miasta.

(Artemida z półksiężycem w koronie)


Co do gwiazdy, według jednej teorii, została ona dodana do księżyca jako symbol słońca lub gwiazdy porannej już za czasów Bizancjum. Kolejna natomiast, co ciekawe, nadaje „islamskiej gwieździechrześcijańskie korzenie…

W czwartym wieku, od czasów panowania cesarza rzymskiego Konstantyna Wielkiego, chrześcijaństwo zaczynało stawać się powoli religią dominującą. Władca w okolicach 330 roku zbudował chrześcijańską stolicę w mieście Bizancjum, której na jego cześć nadano nazwę Konstantynopol. Cesarz zadedykował nowe miasto dziewicy Maryi, którą w tych czasach nazywano z łacińskiego Stella Maris, czyli Gwiazda Morza. Gwiazda, znak Matki Boskiej dołączył do półksiężyca jako symbol miasta.

(Gwiazda morza, czyli dziewica Maryja)


Konstantynopol od roku 1453 jest Stambułem. Miasto to do dwudziestego wieku spełniało funkcję stolicy Turcji (Imperium Osmańskiego), a jego symbole zostały zaadaptowane jako symbole narodowe.

Jak ciekawy i nieintuicyjny jest fakt, że wizerunek tureckiej flagi utożsamianej z Islamem, sięga w swej historii i znaczeniu politeistycznej religii starożytnej Grecji oraz wczesnego chrześcijaństwa.

Obecnie wyglądająca flaga  została oficjalnie przyjęta i uznana przez Republikę Turecką w 1936 roku.  


Güle güle,
Karolina 

Komentarze

Popularne posty