Polonezköy - polska wieś w Turcji


A czy Ty wiesz, że możesz znaleźć w Turcji całkowicie polskie miejsce? 

Polonezköy to wieś założona przez polskich osadników, położona na obrzeżach Stambułu po stronie azjatyckiej.

(Tureckie słowo köy oznacza wieś, czyli cała nazwa to polska wieś.)

Polonezköy została założona w 1842 roku z idei Adama Czartoryskiego i właśnie na jego cześć jej wcześniejsze nazwy to Adampol i Adamköy.

Ze względu na skomplikowaną sytuację polityczną, planem Czartoryskiego było stworzenie centrum emigracyjnego w Turcji. Wysłał więc on tam swojego przedstawiciela Michała Czajkowskiego i zakupił obszar leśny.

Na początku wioskę zamieszkiwało zaledwie 12 osób. Z biegiem czasu wieś rozwijała się i była miejscem osiedlania się emigrantów przybyłych po powstaniu listopadowym, powstaniu wielkopolskim, przybyłych z wojny krymskiej oraz uciekinierów z Syberii i Czerkiesji.

Pierwsi mieszkańcy zajmowali się rolnictwem, hodowlą bydła i leśnictwem. 

Co ciekawe, Michał Czajkowski nawrócił się na Islam w 1850 roku i stał się znany jako Mehmet Sadık Paşa (Pasza).

Do czasów kiedy Polska odzyskała niepodległość, to w Turcji istniała prawdziwie polska miejscowość. Wieś z całkowicie wolnymi Polakami, mówiącymi we własnym ojczystym języku. Wieś, w której polska kultura i tradycja były kontynuowane, a każdy mógł spać bezpiecznie.

Po 1918 roku wielu naszych rodaków wróciło do Polski, jednak ich potomkowie podobno do dziś odwiedzają te rejony.

Polacy, którzy zdecydowali się zostać sprawili, że mimo napływu innych nacji, polskość w Polonezköy po ponad stu pięćdziesięciu latach nie zniknęła. Mieszkańcy do dziś utrzymują przy życiu polską kulturę i czują się prawdziwymi Polakami. Mówią po polsku między sobą i niosą wierzenia religijne swoich ojców (przejście na Islam w przypadku części osób było wyborem, nie koniecznością). Polska żyje tam w budynkach, stylu życia, czy nawet w weselach. 

W Polonezköy odbywa się też coroczny festiwal letni, który zaprasza zespoły folklorystyczne z Polski.

Na koniec pozwolę sobie zacytować słowa mieszkańców Polonezköy:

„Drodzy Polacy na całym świecie, nie zapomnijcie o swoich obywatelach w tej uroczej wiosce w Stambule w Turcji. Interesujcie się, wspierajcie i troszczcie o nas na zawsze. Witamy Was w polskiej wiosce”

Güle güle,
Karolina 

Komentarze

Popularne posty