Najstarsza cywilizacja świata i szczyt wyższy od Mount Everest, czyli Turcja NIE według Wikipedii
Najstarsza cywilizacja 


W roku 1994, na wyżynie niedaleko miasta Şanlıurfa, pomiędzy górnym biegiem Eufratu i Tygrysa, został odkryty gigantyczny kamienny kompleks świątynny. Solidne, ważące tony kolumny, sięgały ponad 200 metrów. Ozdobione były w kunsztowne płaskorzeźby, na których widniały wizerunki lwów, wężów, knurów, żurawi, byków i lisów. To odkrycie lat dziewięćdziesiątych okazało się przełomem w obecnej wiedzy dotyczącej prehistorii. Göbekli Tepe, bo tak zostało nazwane to stanowisko archeologiczne, jest bezsprzecznie najstarszym znanym miejscem kultu przynoszącym wiedzę o pierwszych ludzkich cywilizacjach sprzed 12 tysięcy lat! Dla porównania, pierwsze egipskie piramidy mają „zaledwie” 4600 lat.


(Göbekli Tepe)


Bogactwa Turcji 

Ziemie tureckie mają też inne, jedyne w swoim rodzaju skarby kulturowe. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że prawie żaden inny kraj nie jest aż tak bogaty w różnorodną historię. Rozkwitały tutaj wielkie narody i kultury, na zawsze pozostawiając już po sobie ślad – imperium Hetytów, Troja Homera, cywilizacja frygijska, kultura jońska i likijska, imperium perskie, Grecy, Rzymianie, Królestwo Pergamońskie, Efez czy podziemne miasta Kapadocji. Kiedy koczownicze plemiona tureckie dotarły do Anatolii, nadszedł kres ich wędrówek, który dał początek późniejszemu Imperium Osmańskiemu. Ich potęga rozciągała się wówczas od Algierii przez Jeruzalem, Mekkę, Bagdad i Ateny, aż po Budapeszt. Natomiast w 1923 roku kraj po wielu reformach został obecną Republiką Turecką.

Niezwykle bogata w różnorodną kulturę i historię Turcja łączy w sobie wschód i zachód, tradycję i nowoczesność, orient i okcydent, góry i morze, wielkie miasta i życie wiejskie. Turecki miszmasz.


"Najwyższy" szczyt Ziemi 

Turcja jest „rozerwana” zarówno kulturowo, jak i geograficznie pomiędzy dwa niezwykle odmienne od siebie kontynenty - Azję i Europę. Posiada ponad siedem tysięcy kilometrów linii brzegowej graniczącej z Morzem Śródziemnym, Egejskim i Czarnym. Lądowo graniczy z Grecją, Bułgarią, Gruzją, Armenią, Azerbejdżanem, Iranem, Irakiem i Syrią. Turcja jest również różnorodna jeśli chodzi o krajobraz czy klimat. Znajdziemy tam ciepłe i płodne regiony nadmorskie, jak i jałowe, i nieurodzajne centralne rejony wyżynne. Co ciekawe ponad połowa kraju leży na wysokościach wyższych niż 1000 metrów nad poziomem morza. A nad tym wszystkim znajduje się majestatyczny Ararat (5137 m n.p.m.). Szczyt tego masywu wulkanicznego jest stale pokryty lodem, a jego wysokość względna, czyli ta od podnóża góry, jest wyższa niż Mount Everestu!

(Wielki Ararat; źródło National Geographic Türkiye)


Miasto dwóch kontynentów 

Stambuł to jedyna metropolia na świecie, która leży na dwóch kontynentach. Jego historia sięga ponad 3000 lat. Znane było również pod kilkoma innymi nazwami, możesz o tym przeczytać tutaj. Liczba mieszkańców jest dzisiaj określana na ponad 15 milionów. Jeśli jesteś zdania, że nasza stolica jest duża, pomyśl sobie, że Stambuł to mniej więcej tyle co 8 Warszaw…güle güle,
Karolina 

Komentarze

Popularne posty