Turcja na Eurowizji cz. 1 – lata 70-te, czyli trudne początki
W liczbach: 

Turcja zadebiutowała w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1975 roku. 

Wzięła w nim udział 34 razy. 

Tylko raz nie wyszła z półfinałów! Było to w roku 2011

Raz konkurs wygrała. Osiągnięcie to zostało zdobyte w 2003 roku. 

Z tego też powodu w roku 2004 Turcja była gospodarzem konkursu. 
Pierwszy (i ostatni?) raz 

Dwudziesty Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 22 marca 1975 w Sztokholmie. Turcja po raz pierwszy wysłała swojego reprezentanta, a właściwie reprezentantkę – siedemnastoletnią Semiha Yankı z piosenką „Seninle bir dakika”. W ten sposób, niestety bez sukcesu, rozpoczęła się kariera tej młodej artystki. Semiha w pierwszym tureckim konkursie eurowizji przegrała sromotnie i znalazła się na honorowym ostatnim miejscu. Jednak nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło, jak możemy zobaczyć na tureckiej Wikipedii, pani Semiha po 43 latach wciąż jest znana jako pierwsza turecka uczestniczka tego komercyjnego konkursu. 

(Semiha Yankı dzisiaj)

(Semiha Yankı na tureckiej Wikipedii)


(Semiha Yankı „Seninle bir dakika” 1975)
Przerwa

W latach 1976 – 1977 Turcja ponownie nie brała udziału w konkursie. Nie było to, jakby mogło się wydawać, spowodowane porażką podczas debiutu, lecz sytuacją polityczną. Nie jestem ekspertem historycznym, a ten wpis poświęcony jest Konkursie Piosenki Eurowizji, pozwolę sobie więc ominąć istotę konfliktu politycznego. W skrócie, problem dotyczył Cypru i Grecji. Był nasilony do tego stopnia, że Turcja emitując konkurs w 1976 w swojej telewizji, wycięła występ greckiego reprezentanta i w jego miejsce wstawiła patriotyczną pieśń pt. „Memleketim” co oznacza „Mój kraj/ojczyzna”Drugi występ

Po raz drugi Turcja przystąpiła do konkursu w 1978 roku, który odbył się w Paryżu. Nilüfer & Grup Nazar wystąpili z piosenką „Sevince” zdobywając tym razem wyższe, bowiem przedostatnie miejsce. 

(Nilüfer & Grup Nazar „Sevince” 1978)
Do trzech razy sztuka

Tak się mówi. I tutaj wszyscy myśleli, że tym razem przełamią pechową passę Turcji w konkursie. Tymczasem było chyba jeszcze „gorzej”. Jak to możliwe? W 1979 roku Turcja była reprezentowana przez śliczną wokalistkę o imieniu Maria Rita Epik, której towarzyszył zespół rockowy 21. Peron. Wystąpili z piosenką „Seviyorum”, co znaczy „Kocham” i szczerze powiem Wam, że ja zakochałam się w tym utworze. Zresztą nie tylko ja. Wokalistka i zespół wygrali w rundzie eliminacyjnej, niestety nie było im dane ostatecznie uczestniczyć w konkursie. Rząd turecki postanowił wycofać swoich kandydatów z tego artystycznego przedsięwzięcia. O co chodziło tym razem? Znowu kwestie i spory polityczne. Konkurs Piosenki Eurowizji w 1979 roku odbywał się w Jerozolimie. Ze względu na konflikty sąsiadów Turcji z Izraelem, władze krajów arabskich naciskały na rząd turecki, co spowodowało ostateczne wycofanie się z konkursu.

(Maria Rita Epik & 21. Peron „Seviyorum” 1979)güle güle, 
Karolina

Komentarze

Popularne posty