Gdzie pojechać na wakacje jeśli uczysz się tureckiego, czyli o nieznanym rodzeństwie języka tureckiego
Dzisiejszy post na blogu jest tym dwudziestym! Okrągła liczba, to taki mały jubileusz, prawda? Z tej okazji postanowiłam przygotować dla Was wpis nawiązujący trochę do pierwszego postu, który pojawił się na tym blogu.

Premiera po turecku miała miejsce 21 września 2018 roku wraz z wpisem „Czy język turecki jest trudny?”. Myślę, że jest to jedno z najczęstszych pytań osób, zaczynających naukę Türkçe. Podzieliłam się tam z Wami moimi przemyśleniami na ten temat. Jeśli i Ty zastanawiasz się właśnie jaka jest odpowiedź na to pytanie, zajrzyj koniecznie do tego premierowego wpisu sprzed kilku miesięcy.

Dzisiaj zdradzę Ci sekret w jakich rejonach potrafisz się porozumieć, jeśli znasz już język turecki. Oraz do jakich warto się udać jeśli się go uczysz, to na pewno będzie niezapomniane doświadczenie!

Język turecki jest najbardziej rozpowszechnionym językiem w swojej rodzinie - rodzinie języków ałtajskich. Posługuje się nim około 80 milionów ludzi, czyli prawie dwa razy więcej niż osób posługujących się językiem polskim.

Poniżej przedstawiam Wam moje „drzewo genealogiczne” języka tureckiego ;)

Tak jak najbliższe naszemu językowi są czeski i słowacki, tak najbliższe tureckiemu są azerski i gagauski. Zastanawiasz się teraz pewnie co to w ogóle za języki? J Azerski nazywany inaczej azerbejdżańskim, nie tak trudno można więc sobie skojarzyć z Azerbejdżanem. Państwo to leży w Azji. Jest sąsiadem Turcji na długości „aż” 9 kilometrów.

Dokładniej rzecz ujmując, Turcja graniczy z eksklawą Azerbejdżanu, czyli Nachiczewańską Republiką Autonomiczną. Podobnie jak my graniczymy z Obwodem Kaliningradzkim należącym do Rosji.

Jaśniejszym obszarem zaznaczona jest Nachiczewańska Republika Autonomiczna oddzielona od reszty kraju Armenią. Źródło: Mapy Google.


Ale co z tym gagauskim?

Daj mi koniecznie znać w komentarzu jeśli nie „słyszysz” o tym języku po raz pierwszy w życiu!

Gagauski to język urzędowy Gagauzji, a dokładniej Terytorium Autonomicznego Gagauzji, położonego w południowej części Mołdawii. Mołdawia to kraj europejski, od którego dzieli nas tylko 300/400 kilometrów Ukrainy.

Cała szerokość Polski to około 690 kilometrów. Widzisz jak blisko masz do językowego brata tureckiego? ;)

Jaśniejszym obszarem na południu Mołdawii zaznaczona jest Gagauzja. W górnym lewym rogu mapy widać polskie miasta. Źródło: Mapy Google.


Daj znać czy chciałbyś zwiedzić Gagauzję i Azerbejdżan. A może już tam byłeś? Podziel się więc wrażeniami!

Na koniec przygotowałam dla Was porównanie kilku podstawowych wyrazów w tych trzech językach (wiara wiarą, a dowód dowodem)!
Zdjęcie główne postu zostało zrobione w Azerbejdżanie. Autor: Maksym Niezhentsev


Komentarze

Popularne posty