Mesİr Macunu - słodycz, lek oraz...
Mesir Macunu to tradycyjny turecki słodycz, który uważa się, że ma działanie lecznicze… Ale nie tylko lecznicze! O tym jednak trochę później. Mam tylko nadzieję, że czytacie ten artykuł po dwudziestej drugiej. ;)

Pasta mesir została po raz pierwszy wyprodukowana jako lek w okresie osmańskim, ale później stała się ważną częścią lokalnych uroczystości w mieście Manisa, stąd najpopularniejszą wersją tej słodkości jest Manisa Mesir Macunu.Sam macun (czyt. madżun) to słodka pasta w stylu toffi. Jest to uliczny turecki przysmak.

Teraz jest to już mniej spotykane w takiej formie, jednak jeszcze kilka lat temu, kiedy dzieciaki biegały wspólnie po podwórkach i ulicach bawiąc się ze sobą, nigdy nie mogły oprzeć się nawoływaniom ulicznych sprzedawców „Maaacuuun! Maaacuuun!”. Niczym nasze „Kartofleeeee!”, które pamiętam z moich gdańskich ulic dzieciństwa. Z tą różnicą, że my z dzieciakami nie biegłyśmy rozochocone po te kartofle. A po macun pewnie byśmy biegły. 


Pasta macun rolowana na patyczki; źródło: blog.tatilbudur.com


No ale jak to cudo powstalo?

W wideo konkursowym (link) napomknęłam dwa słówka na ten temat. Jednak tutaj tę wspaniałą historię muszę nieco sprostować i rozwinąć. W filmie mówiłam o chłopie, a to tak naprawdę była przecież chłopka a nie chłop!!! Nieporozumienie z płciami, wybaczcie. Ale tylko nasz polski język oddaje rozróżnienie płci w każdym niemalże zdaniu. W tureckim ani angielskim, ani nawet w niemieckim, nie ma co na to tak bardzo liczyć.

No ale przejdźmy do historii.

Sułtanka Ayşe Hafsa, żona Sułtana Yavuza Selima i matka Suleymana Wspaniałego, bardzo zachorowała po śmierci męża. Lekarze przychodzili do łoża niedomagającej, jednak nawet najwięksi specjaliści nie mogli jej pomóc i postawić sułtanki na nogi. Syn, który nie mógł znieść niemocy medyków i cierpienia matki, skonsultował się z Merkezem Muslihiddinem Efendim, dyrektorem szkoły teologicznej należącej do meczetu Yavuz Selim. Merkez jakiś czas wcześniej zbudował przy szkole małą lecznicę, w której pomagał chorym swoimi własnymi recepturami znachorczymi. Po otrzymaniu listu Suleymana dotyczącego jego chorej matki wymieszał w macunie 41 różnych rodzajów ziół i przypraw, tworząc pastę leczniczą i wysłał ją do pałacu. Kiedy sułtanka Hafsa zjadła tę pastę, natychmiast odzyskała zdrowie i w końcu po długim czasie powstała z łoża o własnych siłach. Ayşe, Turczynka o wielkim sercu, pragnęła podzielić się tym cudownym lekarstwem z innymi. Ze względu na niemalże magiczne właściwości, ludzie bardzo chętnie pastę tę spożywali. Sułtanka chcąc trafić z leczniczym specyfikiem do wszystkich potencjalnych potrzebujących, zarządziła aby Merkez Efendi co roku rozdawał tę pastę wszystkim ludziom. W tym celu wybrano datę 22 marca, ponieważ symbolizowała ona początek wiosny. Obchody mesiru rozpoczęły się w ten sposób około 1527/1528 roku. Od tego czasu, co roku w okolicach 21 marca tysiące ludzi gromadzi się przed meczetem sułtanki. Co tam robią? Łapią pastę mesir owiniętą w kolorowy papier, która jest wyrzucana z dachu meczetu. Jest to wiosenny festiwal obchodzony co roku w mieście Manisa - Manisa Mesir Macunu Festivali.


Mesir Macunu rzucany tłumowi przez "sułtankę"; źródło egegastesi.com


Na koniec dla wytrwałych czytelników zdradzę sekret drugiej magicznej właściwości tej słodkości. Mesir Macunu jest uważane również za… afrodyzjak! Dodaje sił miłosnych a według tradycji tureccy panowie młodzi spożywają ten specyfik w noc poślubną. To co, idealny dodatek do koperty i kwiatów na najbliższe wesele, na które się wybieracie? ;) 

Oryginalny mesir macunu, który mój Ukochany przywiózł specjalnie dla Was z Manisy i który czeka na wysyłkę do Was wraz z innymi tureckimi rarytasami, możecie wygrać biorąc udział w konkursie z okazji pierwszych urodzin blogupo turecku”. Tak! Jestem tu już z Wami ponad rok! Ale uwaga, spieszcie się, do końca konkursu już tylko 4 dni!Jeśli czytasz ten post już po 21 października 2019 roku, nic się nie martw. Zaglądaj tutaj na blog oraz do moich mediów społecznościowych, bo planuję kolejne. Kto wie, może właśnie kiedy to czytasz inny konkurs jest w toku! Sprawdź:


Polub, obserwuj, subskrybuj, żeby nie przegapić. :) 

Komentarze

Popularne posty